| Global Score | |
| 21.6 | 79.5 |
| Basic Information | |
| Kyocera | Samsung |
| -- | 2016-03-11 |
| 4.37 x 1.96 x 1.02 inches | 5.61 x 2.74 x 0.31 inches |
| 4.23 ounces | 5.36 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Pink gold, Silver and White |
| -- | Aluminum and Glass (Corning Gorilla Glass 4) |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 125.00 | $ 124.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.1 inches |
| -- | 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 576 pixels per inch |
| -- | 855 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 chipset |
| processor | Kryo, 64-bit, 14 nm (Quad-Core 2200 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 530 GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 200 GB) external memory slot |
| 0 | 8.56 |
| Camera | |
| -- | 12.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.4 inches (1/2.5") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (240 fps) (HD) slow motion video |
| 0 | 9.79 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 130 hours standby time 3.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S7 is much better than Kyocera 3225, with a general score of 79.5 against 21.6. Samsung Galaxy S7's body is a lot heavier but incredibly thinner than the Kyocera 3225. Galaxy S7 has a really superior hardware performance than Kyocera 3225, because it has a higher number of cores. The Galaxy S7 has a much sharper display than Kyocera 3225.
Samsung Galaxy S7 shoots greater photos and videos than Kyocera 3225. Samsung Galaxy S7 features much more storage capacity for games and applications than Kyocera 3225, because it has an external memory card slot that allows a maximum of 200 GB. Samsung Galaxy S7 counts with a very superior battery lifetime than Kyocera 3225.
Despite of being the best phone of the ones we compare here, the Galaxy S7 is also the cheapest one, which makes this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.