| Global Score | |
| 21.4 | 75.8 |
| Basic Information | |
| Kyocera | Samsung |
| -- | 2018-05-22 |
| 3.40 x 1.70 x 1.00 inches | 5.90 x 2.79 x 0.30 inches |
| 3.30 ounces | 5.71 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold and Lavender |
| -- | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 110.00 | $ 109.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.6 inches |
| -- | 1480 x 720 pixels |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 294 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 7 Octa 7884 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Mali-T830 MP1 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 0 | 9.44 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 16.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 26.00mm focal length |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 108 hours standby time 3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Samsung Galaxy A6 has a general score of 75.8, which is a lot better than Kyocera 5135's 21.4 overall score. The Samsung Galaxy A6 is a noticeably heavier but extremely thinner cellphone than Kyocera 5135. Samsung Galaxy A6 has a much greater processing power than Kyocera 5135, because it has 8 more cores.
The Galaxy A6 counts with a much more vibrant display than Kyocera 5135. The Galaxy A6 takes much better photos and videos than Kyocera 5135. The Galaxy A6 counts with a very superior storage for applications and games than Kyocera 5135, because it has an external memory slot that allows a maximum of 400 GB.
The Galaxy A6 features a very superior battery duration than Kyocera 5135.
Even being the best phone of the ones we are comparing here, the Galaxy A6 is also a bit cheaper.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.