| Global Score | |
| 21.4 | 73.1 |
| Basic Information | |
| Kyocera | Samsung |
| -- | Android 9.0 Pie, 8.0 Oreo |
| -- | 2018-07-13 |
| 3.40 x 1.70 x 1.00 inches | 6.03 x 3.00 x 0.34 inches |
| 3.30 ounces | 6.38 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 110.00 | $ 107.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 1280 x 720 pixels (HD) |
| -- | TFT |
| -- | 267 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 7.1 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 7 Octa 7870 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Mali-T830 MP1 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 400 GB) external memory slot |
| 0 | 9.44 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 13.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.13 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3300mAh Li - Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 108 hours standby time 3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 5.28 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy J7 Star has a general score of 73.1, which is much better than Kyocera 5135's general score of 21.4. Samsung Galaxy J7 Star is a a lot thinner but heavier phone than the Kyocera 5135. The Galaxy J7 Star features a much greater processing power than Kyocera 5135, because it has a higher number of cores.
The Galaxy J7 Star has an incredibly better display than Kyocera 5135. Galaxy J7 Star has a very superior storage to install games and applications than Kyocera 5135, because it has a slot for SD memory cards that admits up to 400 GB. Samsung Galaxy J7 Star features a superior battery life than Kyocera 5135.
Galaxy J7 Star captures way better photos and videos than Kyocera 5135.
In addition to being the best phone in this comparison, the Samsung Galaxy J7 Star is also cheap compared to the other phone, which makes it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.