| Global Score | |
| 21.4 | 65.3 |
| Basic Information | |
| Kyocera | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.0.3, 2.3.6, 2.3.5 |
| -- | 2011-08-30 |
| 3.40 x 1.70 x 1.00 inches | 5.11 x 2.71 x 0.37 inches |
| 3.30 ounces | 4.77 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 110.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.5 inches |
| -- | 480 x 800 pixels |
| -- | Super AMOLED Plus |
| -- | 207 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 7.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.28 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.31 inches (1/3.2") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.36 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | HSPA+ (4G), HSDPA, HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 4.5 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1850mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 108 hours standby time 3 hours talk time | 167 hours standby time 7 hours talk time |
| 1.36 | 3.76 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S II T-Mobile has a score of 65.3, which is way better than Kyocera 5135's 21.4 score. Galaxy S II T-Mobile's design is much thinner but much heavier than the Kyocera 5135. The Samsung Galaxy S II T-Mobile has a much sharper display than Kyocera 5135. Galaxy S II T-Mobile has a really superior processing power than Kyocera 5135, because it has a larger number of cores (and also faster) and an extra graphics co-processor.
Galaxy S II T-Mobile has a much better camera than Kyocera 5135. The Galaxy S II T-Mobile counts with a superior memory capacity for applications and games than Kyocera 5135, because it has a slot for external memory cards that holds a maximum of 32 GB. Galaxy S II T-Mobile features a very superior battery duration than Kyocera 5135.
The Galaxy S II T-Mobile and the Kyocera 5135 cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.