| Global Score | |
| 21.4 | 70.8 |
| Basic Information | |
| Kyocera | Samsung |
| -- | Android 4.1.2, 4.1, 4.0.4 |
| -- | 2012-06-04 |
| 3.40 x 1.70 x 1.00 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.30 ounces | 4.70 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 110.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| -- | 720 x 1280 pixels (HD) |
| -- | Super AMOLED |
| -- | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 2.7 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 108 hours standby time 3 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S III is a lot better than the Kyocera 5135, having a global score of 70.8 against 21.4. The Galaxy S III construction is a lot thinner but heavier than Kyocera 5135. The Samsung Galaxy S III has a much better screen than Kyocera 5135. The Samsung Galaxy S III has a much greater storage to install applications and games than Kyocera 5135, because it has a SD extension slot that admits a maximum of 64 GB.
Samsung Galaxy S III features a lot better processing power than Kyocera 5135, because it has an additional graphics processing unit and 2 more cpu cores. The Galaxy S III captures much clearer videos and photos than Kyocera 5135. Galaxy S III has a superior battery lifetime than Kyocera 5135.
The Galaxy S III and the Kyocera 5135 cost the same, making it a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.