| Global Score | |
| 21.4 | 67 |
| Basic Information | |
| Kyocera | Xiaomi |
| -- | Android 7.0 Nougat |
| -- | 2017-11-08 |
| 3.40 x 1.70 x 1.00 inches | 6.02 x 3.00 x 0.30 inches |
| 3.30 ounces | 5.29 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 110.00 | $ 110.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 1280 x 720 pixels (HD) |
| -- | IPS LCD |
| -- | 267 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | No touch screen |
| 2.7 | 7.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 425 8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 308 GPU |
| 5.76 | 8.28 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.8 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3080mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 108 hours standby time 3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 5.04 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xiaomi Redmi Y1 Lite has a general score of 67, which is a lot better than Kyocera 5135's overall score of 21.4. The Xiaomi Redmi Y1 Lite is a thinner but heavier phone than Kyocera 5135. Xiaomi Redmi Y1 Lite counts with a much powerful processor than Kyocera 5135, because it has a greater number of faster cores.
The Xiaomi Redmi Y1 Lite has a much sharper display than Kyocera 5135. The Xiaomi Redmi Y1 Lite counts with a much greater storage capacity for games and applications than Kyocera 5135, because it has an external memory slot that allows up to 128 GB. The Xiaomi Redmi Y1 Lite counts with a really longer battery performance than Kyocera 5135.
Xiaomi Redmi Y1 Lite features a lot better camera than Kyocera 5135.
The Xiaomi Redmi Y1 Lite and the Kyocera 5135 cost exactly the same, which makes it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.