| Global Score | |
| 33.3 | 44.4 |
| Basic Information | |
| Kyocera | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 4.00 x 2.11 x 1.12 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 5.36 ounces | 5.00 ounces |
| Black | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 3.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 200 pixels per inch | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 7.4 |
| Performance | |
| Qualcomm QSC6085 chipset | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| 3.20 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 5.06 | 5.94 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| EV-DO A and CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 2.6 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 1360mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 8 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 3.12 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 2.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G has a general score of 44.4, which is a lot better than the Kyocera DuraPro's overall score of 33.3. T-Mobile myTouch 4G is a incredibly thinner and just a little bit lighter device than the Kyocera DuraPro. The T-Mobile myTouch 4G features a way better looking display than Kyocera DuraPro, because it has a much better 800 x 480 pixels resolution, a little bit greater amount of pixels per inch of screen and a lot larger screen.
The T-Mobile myTouch 4G features a much powerful CPU than Kyocera DuraPro, because it has more processing cores and an additional GPU. The T-Mobile myTouch 4G counts with a much better camera than Kyocera DuraPro, because it has a camera in the back with way more MP. The T-Mobile myTouch 4G features a very superior memory for applications and games than Kyocera DuraPro.
T-Mobile myTouch 4G's battery life is just as good as Kyocera DuraPro's battery life, although the T-Mobile myTouch 4G also has a 1400mAh battery capacity against 1360mAh.
The T-Mobile myTouch 4G and the Kyocera DuraPro cost the same, which makes this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.