| Global Score | |
| 26.7 | 39.7 |
| Basic Information | |
| Kyocera | Samsung |
| Brew Mobile Platform Brew MP | -- |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.50 x 1.80 x 0.50 inches | 3.97 x 2.00 x 0.68 inches |
| 2.70 ounces | 3.52 ounces |
| -- | Black, Gray and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 60.00 | $ 60.00 |
| Display / Screen | |
| 1.8 inches | 2.4 inches |
| 128 x 160 pixels | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| TFT | TFT |
| 114 pixels per inch | 167 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.4 | 6.1 |
| processor | Single-Core 416 MHz processor |
| GPU | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) GPU |
| 5.76 | 6.57 |
| Storage | |
| 68,61 MB internal memory | -- |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.5 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 2.00 MP |
| 0 | 4.73 |
| CDMA | EDGE, GPRS and GSM |
| -- | SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 0.4 |
| Battery Life | |
| 920mAh Li-Ion Battery | 800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 200 hours standby time 3.3 hours talk time | 460 hours standby time 12 hours talk time |
| 2.48 | 2.24 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth |
The Samsung C3590 has a general score of 39.7, which is way better than Kyocera Presto's score of 26.7. Samsung C3590's construction is notably thicker and way heavier than Kyocera Presto. Samsung C3590 counts with a much better looking screen than Kyocera Presto, because it has a much better 320 x 240 pixels resolution, a higher pixel count per inch of display and a lot bigger display.
The Samsung C3590 features a better performing processor than Kyocera Presto, because it has a graphics processing unit and a greater number of cores. The Samsung C3590 counts with a greater camera than Kyocera Presto. Samsung C3590 has much more memory to install games and applications than Kyocera Presto, because it has a slot for an external memory card that holds up to 32 GB.
The Kyocera Presto counts with improved battery life than Samsung C3590, because it has 920mAh of battery capacity.
The Samsung C3590 costs exactly the same than Kyocera Presto.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.