| Global Score | |
| 27.7 | 48.9 |
| Basic Information | |
| Latte | Nokia |
| -- | Symbian Belle |
| -- | 2011-08-24 |
| 3.50 x 1.45 x 0.90 inches | 4.37 x 2.09 x 0.56 inches |
| -- | 3.53 ounces |
| -- | Black, Green, Pink and White |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| 1.5 inches | 3.2 inches |
| 176 x 220 pixels | 360 x 640 pixels |
| TFT | TFT |
| 188 pixels per inch | 229 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 7.5 |
| processor | ARM11 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | Yes GPU |
| 5.76 | 7.38 |
| Storage | |
| -- | 2 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 3.22 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (30 fps) (HD) video resolution |
| 4.51 | 6.27 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| GPRS and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.2 | 3.3 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 1200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 540 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 2.88 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Nokia 600 has a global score of 48.9, which is way better than the Latte Boom's 27.7 overall score. The Nokia 600 has a very superior processing unit than Latte Boom, because it has 1 more CPU cores. Nokia 600 features a much more vibrant display than Latte Boom, because it has a lot higher 640 x 360 resolution, a lot larger screen and a just a bit better pixel density.
Nokia 600 features a way better camera than Latte Boom, because it has a back facing camera with much more MP. The Nokia 600 counts with a superior memory capacity for apps and games than Latte Boom. Nokia 600 has a way better battery lifetime than Latte Boom.
The Nokia 600 and the Latte Boom cost the same, which makes it easy to pick between these phones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.