| Global Score | |
| 27.7 | 52.2 |
| Basic Information | |
| Latte | ZTE |
| -- | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-07-16 |
| 3.50 x 1.45 x 0.90 inches | 5.73 x 2.87 x 0.43 inches |
| -- | 5.29 ounces |
| -- | Blue |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 40.00 | $ 40.00 |
| Display / Screen | |
| 1.5 inches | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 854 x 480 pixels |
| TFT | -- |
| 188 pixels per inch | 196 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 6.1 | 6.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 210 8909 chipset |
| processor | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1100 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 304 GPU |
| 5.76 | 8.01 |
| Storage | |
| -- | 8 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 5.06 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 4.51 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G) and HSPA |
| SIM | -- |
| 0.2 | 6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2300mAh Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 1.36 | 4.24 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
ZTE Sonata 3 has a general score of 52.2, which is way better than Latte Boom's 27.7 global score. ZTE Sonata 3 counts with a really superior processing power than Latte Boom, because it has more cpu cores. The ZTE Sonata 3 has a little sharper screen than Latte Boom, because it has a way better resolution of 480 x 854, a way larger display and a just a bit higher pixels count per inch of display.
The ZTE Sonata 3 has a much better memory to store more games and applications than Latte Boom. The ZTE Sonata 3 features a way better battery duration than Latte Boom. The ZTE Sonata 3 counts with a greater camera than Latte Boom, because it has a lot better 5 mega pixels resolution back facing camera.
The ZTE Sonata 3 and the Latte Boom cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.