| Global Score | |
| 28.8 | 73.7 |
| Basic Information | |
| LG | LG |
| -- | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| -- | 2013-08-07 |
| 4.09 x 1.80 x 0.50 inches | 5.45 x 2.79 x 0.35 inches |
| 2.45 ounces | 5.04 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.2 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | IPS LCD |
| 186 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2260 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 5.8 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 29.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.24 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | 833 hours standby time 26.5 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The LG G2 is much better than the LG 100C, having a global score of 73.7 against 28.8. LG G2 is a a lot thinner but heavier phone than the LG 100C. The LG G2 features a lot better display than LG 100C, because it has a much better pixels number per display inch. The LG G2 has a much greater storage capacity to store more apps and games than LG 100C.
LG G2 features a much better processing power than LG 100C, because it has more cores and an additional graphics co-processor. LG G2 counts with a way better battery lifetime than LG 100C. LG G2 captures a lot better photographs and videos than LG 100C.
LG G2 costs the same than the LG 100C.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.