| Global Score | |
| 28.8 | 76.4 |
| Basic Information | |
| LG | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 4.09 x 1.80 x 0.50 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 2.45 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| -- | IPS LCD |
| 186 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG G3 is much better than the LG 100C, having a 76.4 score against 28.8. The LG G3 is a much thinner but a lot heavier phone than LG 100C. LG G3 counts with a much better performing processor than LG 100C, because it has a greater number of cores and an extra graphics co-processor. The LG G3 counts with a lot better screen than LG 100C, because it has a way better screen pixels density.
The LG G3 features a lot bigger storage for games and applications than LG 100C, because it has a slot for SD memory cards that supports up to 128 GB. The LG G3 has a way better battery duration than LG 100C. The LG G3 shoots much better pictures and videos than LG 100C.
LG G3 costs a little more money than LG 100C, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.