| Global Score | |
| 28.8 | 76.1 |
| Basic Information | |
| LG | Motorola |
| -- | Android 11, 10 |
| -- | 2020-04-16 |
| 4.09 x 1.80 x 0.50 inches | 6.29 x 2.99 x 0.38 inches |
| 2.45 ounces | 7.02 ounces |
| -- | Smoke black |
| -- | Aluminum and Plastic |
| $ 150.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.4 inches |
| -- | 2300 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 186 pixels per inch | 397 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 665 SM6125 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 610 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 11.74 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 16.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 5000mAh Li - Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Moto G Power has a score of 76.1, which is way better than the LG 100C's 28.8 global score. Moto G Power is a thinner but a lot heavier cellphone than the LG 100C. The Moto G Power features a very superior processor than LG 100C, because it has a greater number of faster cores. The Moto G Power features a much more vibrant display than LG 100C, because it has a much better pixels density.
The Moto G Power counts with a way better camera than LG 100C. Motorola Moto G Power features a much better storage capacity for games and applications than LG 100C, because it has an external memory slot that supports up to 512 GB. The Moto G Power features a superior battery duration than LG 100C.
The Motorola Moto G Power and the LG 100C cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.