| Global Score | |
| 28.8 | 74.8 |
| Basic Information | |
| LG | Motorola |
| -- | 2017-08-01 |
| 4.09 x 1.80 x 0.50 inches | 6.04 x 3.00 x 0.37 inches |
| 2.45 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Gold, Gray and White |
| -- | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 144.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | IPS LCD |
| 186 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 10.02 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 9.57 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Moto G5S Plus is way better than the LG 100C, having a general score of 74.8 against 28.8. The Moto G5S Plus body is way heavier but notably thinner than LG 100C. The Moto G5S Plus counts with a lot better display than LG 100C, because it has a lot higher count of pixels per inch of display. Motorola Moto G5S Plus has a very superior performance than LG 100C, because it has more processing cores.
Motorola Moto G5S Plus counts with a much greater memory capacity to store more apps and games than LG 100C, because it has a SD memory card expansion slot that holds up to 128 GB. The Motorola Moto G5S Plus has a way better camera than LG 100C. Moto G5S Plus counts with a much longer battery duration than LG 100C.
Despite of being the best phone in this comparison, the Motorola Moto G5S Plus is also cheaper than the LG 100C.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.