| Global Score | |
| 28.8 | 78.2 |
| Basic Information | |
| LG | Xiaomi |
| -- | Android 10 |
| -- | 2020-11-27 |
| 4.09 x 1.80 x 0.50 inches | 6.39 x 3.04 x 0.38 inches |
| 2.45 ounces | 6.98 ounces |
| -- | Cool blue, Power black and Yellow |
| -- | Plastic and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 149.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.5 inches |
| -- | 2340 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 186 pixels per inch | 396 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 662 SM6115 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 610 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 11.74 |
| Camera | |
| -- | 48.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 10.78 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM, Dual SIM |
| 0.1 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 6000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Xiaomi Poco M3 has a score of 78.2, which is a lot better than LG 100C's 28.8 global score. The Xiaomi Poco M3 is a noticeably thinner but much heavier phone than the LG 100C. Xiaomi Poco M3 features a much faster processor than LG 100C, because it has 8 more processing cores. Xiaomi Poco M3 features a much sharper display than LG 100C, because it has a lot better display pixels density.
The Xiaomi Poco M3 captures much clearer photos and videos than LG 100C. Xiaomi Poco M3 counts with a much bigger memory for applications, games, photos and videos than LG 100C, because it has a slot for external memory cards that allows a maximum of 512 GB. Xiaomi Poco M3 features a really longer battery performance than LG 100C.
In addition to being the best phone of the ones we are comparing, Xiaomi Poco M3 is also cheaper, which makes it easy to pick between these devices.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.