| Global Score | |
| 28.6 | 44.4 |
| Basic Information | |
| LG | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 4.13 x 1.81 x 0.51 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 2.45 ounces | 5.00 ounces |
| Black | -- |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| -- | 480 x 800 pixels |
| -- | TFT |
| 149 pixels per inch | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| -- | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 0 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.5 |
| Battery Life | |
| -- | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 1.36 | 3.12 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 2.1, EDR |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G has a score of 44.4, which is much better than LG 102's score of 28.6. T-Mobile myTouch 4G's construction is much heavier but thinner than LG 102. The T-Mobile myTouch 4G features a lot better display than LG 102, because it has much more pixels per inch of screen. T-Mobile myTouch 4G has a way bigger storage capacity for applications and games than LG 102, because it has a slot for SD memory cards that allows up to 32 GB.
The T-Mobile myTouch 4G has a much greater processing power than LG 102, because it has a larger number of cores and an additional GPU. The T-Mobile myTouch 4G has a way better camera than LG 102. T-Mobile myTouch 4G has a really longer battery life than LG 102.
The T-Mobile myTouch 4G costs the same than the LG 102, making buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.