| Global Score | |
| 28.2 | 64.2 |
| Basic Information | |
| LG | LG |
| -- | Android 7.1 Nougat |
| -- | 2018-01-05 |
| 3.50 x 1.81 x 0.74 inches | 5.70 x 2.83 x 0.32 inches |
| 2.93 ounces | 4.94 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Plastic |
| $ 100.00 | $ 99.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 1280 x 720 pixels (HD) |
| -- | IPS LCD |
| 180 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | MediaTek MT6750 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Mali-T860 MP2 GPU |
| 5.76 | 8.64 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 5.72 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 5.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 7.48 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2500mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.48 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
LG Tribute Dynasty has a global score of 64.2, which is much better than LG 220C's 28.2 overall score. LG Tribute Dynasty's construction is a lot thinner but noticeably heavier than the LG 220C. LG Tribute Dynasty has a lot better looking display than LG 220C, because it has a way greater screen density.
The LG Tribute Dynasty counts with a much bigger memory capacity to install games and applications than LG 220C, because it has an external memory card slot that holds up to 32 GB. The LG Tribute Dynasty counts with a very superior processing power than LG 220C, because it has 8 more processing cores.
LG Tribute Dynasty counts with a much better battery lifetime than LG 220C. The LG Tribute Dynasty shoots a lot better photos and videos than LG 220C.
Even being the best phone of the ones in this comparison, LG Tribute Dynasty is also cheaper, making it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.