| Global Score | |
| 28.2 | 71.6 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 11, 10 |
| -- | 2020-01-20 |
| 3.50 x 1.81 x 0.74 inches | 5.81 x 2.79 x 0.33 inches |
| 2.93 ounces | 5.33 ounces |
| -- | Black, Blue and Red |
| -- | Plastic and Plastic |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.7 inches |
| -- | 1520 x 720 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 180 pixels per inch | 295 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 439 SDM439 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 1950 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 505 GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 8.44 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 28.00mm focal length |
| -- | 0.32 inches (1/3.1") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.91 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0.1 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Samsung Galaxy A01 has a global score of 71.6, which is way better than the LG 220C's general score of 28.2. The Samsung Galaxy A01 design is way thinner but much heavier than the LG 220C. Galaxy A01 counts with a much sharper screen than LG 220C, because it has a way greater pixel count per inch in the screen.
The Samsung Galaxy A01 features a lot bigger memory capacity for games and applications than LG 220C, because it has a SD memory slot that holds up to 512 GB. Samsung Galaxy A01 has a very superior hardware performance than LG 220C, because it has a larger number of cores (and they are faster). Galaxy A01 has a really longer battery performance than LG 220C.
Samsung Galaxy A01 has a much better camera than LG 220C.
The Samsung Galaxy A01 and the LG 220C cost the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.