| Global Score | |
| 28.2 | 71.5 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.50 x 1.81 x 0.74 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 2.93 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 4.8 inches |
| -- | 720 x 1280 pixels (HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 180 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| -- | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 5.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 1.36 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Galaxy S III Cricket has a general score of 71.5, which is much better than the LG 220C's 28.2 overall score. The Galaxy S III Cricket is a extremely heavier but a lot thinner cellphone than LG 220C. Galaxy S III Cricket has a lot better display than LG 220C, because it has a lot higher pixel count per inch in the screen.
The Galaxy S III Cricket features a much better performance than LG 220C, because it has an additional graphics processing unit and a larger number of cores (and also faster). Samsung Galaxy S III Cricket has a way better camera than LG 220C. Galaxy S III Cricket counts with a much greater storage for games and applications than LG 220C, because it has an external SD slot that admits a maximum of 64 GB.
The Galaxy S III Cricket features a superior battery duration than LG 220C.
The Galaxy S III Cricket and the LG 220C cost the same, which makes this phone a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.