| Global Score | |
| 28.2 | 67.1 |
| Basic Information | |
| LG | Xiaomi |
| -- | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-07 |
| 3.50 x 1.81 x 0.74 inches | 5.56 x 2.74 x 0.35 inches |
| 2.93 ounces | 5.50 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Metal |
| $ 100.00 | $ 104.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 1280 x 720 pixels (HD) |
| -- | IPS LCD |
| 180 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 7.3 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 430 8937 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 505 GPU |
| 5.76 | 8.55 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.8 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4100mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xiaomi Redmi 4 is a lot better than LG 220C, getting a global score of 67.1 against 28.2. Xiaomi Redmi 4 is a thinner but much heavier phone than the LG 220C. The Xiaomi Redmi 4 features a lot better looking display than LG 220C, because it has a lot better count of pixels per inch of display. Xiaomi Redmi 4 features a much faster CPU than LG 220C, because it has a larger number of faster cores.
The Xiaomi Redmi 4 counts with a way better camera than LG 220C. Xiaomi Redmi 4 has a superior memory for games and applications than LG 220C, because it has a slot for SD memory cards that holds a maximum of 128 GB. The Xiaomi Redmi 4 features a much better battery lifetime than LG 220C.
Xiaomi Redmi 4 costs a bit more than the LG 220C, but it's still a good choice, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.