| Global Score | |
| 28.2 | 65.8 |
| Basic Information | |
| LG | Xiaomi |
| -- | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2016-11-11 |
| 3.50 x 1.81 x 0.74 inches | 5.51 x 2.77 x 0.33 inches |
| 2.93 ounces | 4.64 ounces |
| -- | 16 777 216 |
| -- | Metal |
| $ 100.00 | $ 104.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 1280 x 720 pixels (HD) |
| -- | IPS LCD |
| 180 pixels per inch | 294 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.7 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 425 8917 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 308 GPU |
| 5.76 | 8.28 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 8.8 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3120mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 240 hours standby time 2.5 hours talk time | -- |
| 1.36 | 5.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.1 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xiaomi Redmi 4a has a global score of 65.8, which is way better than the LG 220C's score of 28.2. The Xiaomi Redmi 4a construction is way heavier but thinner than LG 220C. The Xiaomi Redmi 4a counts with a much more vibrant screen than LG 220C, because it has a way better display density. The Xiaomi Redmi 4a features a much greater performance than LG 220C, because it has a higher number of cores.
The Xiaomi Redmi 4a counts with a much better storage capacity for applications, games, photos and videos than LG 220C, because it has a slot for an external memory card that supports up to 128 GB. Xiaomi Redmi 4a features a greater camera than LG 220C. The Xiaomi Redmi 4a counts with a really longer battery performance than LG 220C.
Xiaomi Redmi 4a costs a bit more than LG 220C, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.