| Global Score | |
| 31.5 | 73.7 |
| Basic Information | |
| LG | LG |
| -- | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| -- | 2013-08-07 |
| 3.80 x 1.90 x 0.70 inches | 5.45 x 2.79 x 0.35 inches |
| 3.44 ounces | 5.04 ounces |
| Black | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 145.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.2 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | IPS LCD |
| 100 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.1 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2260 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 5.8 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 29.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.24 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 192 hours standby time 3 hours talk time | 833 hours standby time 26.5 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
LG G2 has a score of 73.7, which is way better than the LG 235C's overall score of 31.5. LG G2 is a a lot thinner but much heavier cellphone than the LG 235C. The LG G2 counts with a lot better screen than LG 235C, because it has a much better screen density. The LG G2 counts with much more memory to store more games and applications than LG 235C.
LG G2 features a lot better processing power than LG 235C, because it has an extra graphics processing unit and a higher number of cores. LG G2 counts with a really longer battery lifetime than LG 235C. LG G2 has a much better camera than LG 235C, because it has a way higher resolution back-facing camera.
LG G2 costs a little more than the LG 235C, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.