| Global Score | |
| 31.5 | 76.1 |
| Basic Information | |
| LG | Motorola |
| -- | Android 11, 10 |
| -- | 2020-04-16 |
| 3.80 x 1.90 x 0.70 inches | 6.29 x 2.99 x 0.38 inches |
| 3.44 ounces | 7.02 ounces |
| Black | Smoke black |
| -- | Aluminum and Plastic |
| $ 145.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.4 inches |
| -- | 2300 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 100 pixels per inch | 397 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.1 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 665 SM6125 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 610 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 11.74 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 16.00 MP + 16.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 3.63 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM |
| 0 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 5000mAh Li - Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 192 hours standby time 3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Moto G Power is much better than the LG 235C, with a global score of 76.1 against 31.5. Moto G Power is a much heavier but way thinner cellphone than the LG 235C. The Motorola Moto G Power has a much faster processing unit than LG 235C, because it has 8 more cpu cores. Motorola Moto G Power has a much sharper screen than LG 235C, because it has a way better pixels density.
The Moto G Power has a much greater storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than LG 235C, because it has a SD memory slot that holds up to 512 GB. The Moto G Power has a way better camera than LG 235C, because it has a way higher 16 megapixels resolution back facing camera.
The Motorola Moto G Power features a much longer battery performance than LG 235C.
The Motorola Moto G Power is a little more expensive than LG 235C, but it's still a great deal, because you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.