| Global Score | |
| 31.5 | 74.8 |
| Basic Information | |
| LG | Motorola |
| -- | 2017-08-01 |
| 3.80 x 1.90 x 0.70 inches | 6.04 x 3.00 x 0.37 inches |
| 3.44 ounces | 5.93 ounces |
| Black | Gold, Gray and White |
| -- | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 145.00 | $ 144.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | IPS LCD |
| 100 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.1 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 10.02 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 3.63 | 9.57 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Nano SIM |
| 0 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 192 hours standby time 3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Moto G5S Plus has an overall score of 74.8, which is way better than LG 235C's overall score of 31.5. The Moto G5S Plus design is way thinner but notably heavier than the LG 235C. The Motorola Moto G5S Plus features a much sharper screen than LG 235C, because it has way more pixels per inch in the display.
The Motorola Moto G5S Plus has a much better storage for applications and games than LG 235C, because it has a SD card slot that allows up to 128 GB. The Moto G5S Plus has a really superior hardware performance than LG 235C, because it has a greater number of cores. The Moto G5S Plus captures much clearer photos and videos than LG 235C, because it has a way better resolution back-facing camera.
Moto G5S Plus has a way better battery performance than LG 235C.
Motorola Moto G5S Plus not only is the best devices of the ones in this comparison, but it's also cheaper than the LG 235C, which makes buying this phone a simple decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.