| Global Score | |
| 31.5 | 72.3 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 11, 10, 9.0 Pie |
| -- | 2019-03-19 |
| 3.80 x 1.90 x 0.70 inches | 6.13 x 2.98 x 0.31 inches |
| 3.44 ounces | 5.93 ounces |
| Black | Black, Blue and Red |
| -- | Plastic |
| $ 145.00 | $ 151.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.2 inches |
| -- | 1520 x 720 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 100 pixels per inch | 271 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.1 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 7884 chipset |
| processor | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 1600 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Mali-G71 MP2 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 9.84 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/1.90 aperture |
| -- | 27.00mm focal length |
| -- | 0.32 inches (1/3.1") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM, Dual SIM |
| 0 | 6.6 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3400mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 192 hours standby time 3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 5.36 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The Galaxy A10 is way better than the LG 235C, having a general score of 72.3 against 31.5. The Galaxy A10 design is way heavier but notably thinner than LG 235C. Galaxy A10 counts with a way better hardware performance than LG 235C, because it has more cpu cores. Galaxy A10 features a much better looking display than LG 235C, because it has a lot more pixels per display inch.
The Galaxy A10 features a way better camera than LG 235C, because it has a back camera with a lot better 13 MP resolution. Galaxy A10 counts with a very superior memory capacity to store more games and applications than LG 235C, because it has a SD extension slot that allows up to 512 GB. The Galaxy A10 counts with a superior battery duration than LG 235C.
The Galaxy A10 is a bit more expensive than the LG 235C, but you can get a much better phone for that few more dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.