| Global Score | |
| 31.5 | 78.4 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.80 x 1.90 x 0.70 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 3.44 ounces | 4.59 ounces |
| Black | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 145.00 | $ 145.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| -- | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| -- | Super AMOLED |
| 100 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.1 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1600 MHz + Quad-Core 1200 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | PowerVR SGX544MP3 GPU |
| 5.76 | 8.73 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 9.46 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM, Dual SIM |
| 0 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 192 hours standby time 3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 1.36 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 has a global score of 78.4, which is way better than the LG 235C's global score of 31.5. Samsung Galaxy S4 is a heavier but extremely thinner phone than the LG 235C. Galaxy S4 features a much more vibrant display than LG 235C, because it has a lot more pixels per inch of screen. The Galaxy S4 counts with much more storage capacity to install games and applications than LG 235C, because it has an external memory card slot that allows a maximum of 64 GB.
Samsung Galaxy S4 counts with a very superior hardware performance than LG 235C, because it has a greater number of cores. Samsung Galaxy S4 has a much better battery lifetime than LG 235C. Galaxy S4 counts with a much better camera than LG 235C, because it has a way higher resolution back camera.
The Samsung Galaxy S4 and the LG 235C cost the same, which makes it an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.