| Global Score | |
| 31.5 | 78.2 |
| Basic Information | |
| LG | Xiaomi |
| -- | Android 10 |
| -- | 2020-11-27 |
| 3.80 x 1.90 x 0.70 inches | 6.39 x 3.04 x 0.38 inches |
| 3.44 ounces | 6.98 ounces |
| Black | Cool blue, Power black and Yellow |
| -- | Plastic and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 145.00 | $ 149.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.5 inches |
| -- | 2340 x 1080 pixels |
| -- | IPS LCD |
| 100 pixels per inch | 396 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.1 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 662 SM6115 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 610 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 11.74 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 48.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 10.78 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| -- | Nano SIM, Dual SIM |
| 0 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 6000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 192 hours standby time 3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xiaomi Poco M3 is much better than LG 235C, getting a 78.2 score against 31.5. Xiaomi Poco M3 is a incredibly thinner but way heavier cellphone than LG 235C. Xiaomi Poco M3 has an incredibly better screen than LG 235C, because it has a much higher pixel count per screen inch. The Xiaomi Poco M3 counts with a much bigger storage capacity for games and applications than LG 235C, because it has a slot for an SD memory card that allows a maximum of 512 GB.
The Xiaomi Poco M3 features a much powerful CPU than LG 235C, because it has more cpu cores. Xiaomi Poco M3 has a much longer battery life than LG 235C. The Xiaomi Poco M3 shoots greater photos and videos than LG 235C, because it has a lot more mega pixels camera.
Xiaomi Poco M3 costs a little more money than LG 235C, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.