| Global Score | |
| 31.5 | 71.8 |
| Basic Information | |
| LG | Xiaomi |
| -- | Android 6.0 Marshmallow |
| -- | 2017-02-14 |
| 3.80 x 1.90 x 0.70 inches | 5.94 x 2.99 x 0.33 inches |
| 3.44 ounces | 5.82 ounces |
| Black | 16 777 216 |
| -- | Metal |
| $ 145.00 | $ 145.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| -- | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| -- | IPS LCD |
| 100 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 5.1 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 3 GB RAM |
| GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 13.00 MP + 5.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 3.63 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| -- | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| -- | Micro SIM |
| 0 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 4100mAh Li - Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 192 hours standby time 3 hours talk time | -- |
| 1.36 | 6 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1 | Bluetooth 4.2 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Xiaomi Redmi Note 4X has a score of 71.8, which is a lot better than LG 235C's 31.5 overall score. The Xiaomi Redmi Note 4X is a way thinner but notably heavier device than the LG 235C. Xiaomi Redmi Note 4X has a way better hardware performance than LG 235C, because it has 8 more CPU cores. Xiaomi Redmi Note 4X features an incredibly better looking display than LG 235C, because it has a way higher display density.
The Xiaomi Redmi Note 4X has a very superior memory for applications, games, photos and videos than LG 235C, because it has a slot for an external memory card that allows up to 128 GB. The Xiaomi Redmi Note 4X has a much longer battery lifetime than LG 235C. Xiaomi Redmi Note 4X takes a lot better pictures and videos than LG 235C, because it has a much more MP back facing camera.
Xiaomi Redmi Note 4X and the LG 235C cost the same, making it easy to pick between these phones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.