| Global Score | |
| 34.5 | 44.4 |
| Basic Information | |
| LG | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 4.09 x 1.94 x 0.63 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 3.60 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 70.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 3.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 182 pixels per inch | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.1 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 1.32 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 4.51 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| CDMA | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| -- | SIM |
| 0.1 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 180 hours standby time 3 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.4 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The T-Mobile myTouch 4G has a global score of 44.4, which is a lot better than the LG 290C's score of 34.5. The T-Mobile myTouch 4G is a extremely heavier but notably thinner device than the LG 290C. The T-Mobile myTouch 4G has a lot better display than LG 290C, because it has a much larger display, a greater pixel density and a much better resolution of 800 x 480.
T-Mobile myTouch 4G features much more storage capacity for applications and games than LG 290C, because it has a slot for an SD memory card that supports up to 32 GB. The T-Mobile myTouch 4G features a lot better processing power than LG 290C, because it has 1 more processing cores and an extra GPU.
The T-Mobile myTouch 4G counts with a much better battery performance than LG 290C, because it has a 1400mAh battery size instead of 900mAh. The T-Mobile myTouch 4G takes much better pictures and videos than LG 290C, because it has a lot more megapixels camera.
The T-Mobile myTouch 4G costs the same than the LG 290C.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.