| Global Score | |
| 27.2 | 73.7 |
| Basic Information | |
| LG | LG |
| -- | Android 4.4.2, 4.2.2 |
| -- | 2013-08-07 |
| 3.46 x 1.85 x 0.73 inches | 5.45 x 2.79 x 0.35 inches |
| 2.85 ounces | 5.04 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.2 inches |
| 128 x 128 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| STN | IPS LCD |
| 82 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 9.5 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2260 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.27 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | No SD card slot |
| 0 | 5.8 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 29.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.24 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 168 hours standby time 4 hours talk time | 833 hours standby time 26.5 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
LG G2 has an overall score of 73.7, which is way better than LG 410G's score of 27.2. LG G2 is a much heavier but a lot thinner cellphone than the LG 410G. LG G2 features an incredibly better display than LG 410G, because it has a lot higher resolution of 1920 x 1080 pixels and way more pixels per screen inch.
The LG G2 features an extremely better processor than LG 410G, because it has a graphics co-processor and a higher number of cores. The LG G2 features a much better camera than LG 410G. The LG G2 features a way bigger memory capacity for applications, games, photos and videos than LG 410G. LG G2 counts with a way better battery performance than LG 410G.
The LG G2 and the LG 410G cost the same, making it easy to pick between these phones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.