| Global Score | |
| 27.2 | 76.4 |
| Basic Information | |
| LG | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 3.46 x 1.85 x 0.73 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 2.85 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 128 x 128 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| STN | IPS LCD |
| 82 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 4.9 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 168 hours standby time 4 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG G3 is way better than the LG 410G, getting a 76.4 score against 27.2. The LG G3 is a way heavier but noticeably thinner device than the LG 410G. LG G3 has an incredibly better display than LG 410G, because it has a much better 2560 x 1440 resolution and a much greater screen pixel density. The LG G3 has a much more powerful processing unit than LG 410G, because it has a greater number of cores and an additional graphics processing unit.
The LG G3 counts with a way bigger storage capacity for applications, games, photos and videos than LG 410G, because it has a slot for external memory cards that admits a maximum of 128 GB. LG G3 features a greater camera than LG 410G. The LG G3 features a much longer battery performance than LG 410G.
LG G3 costs a little more than LG 410G, but you can get a much better phone for that extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.