| Global Score | |
| 27.2 | 76.1 |
| Basic Information | |
| LG | Motorola |
| -- | Android 11, 10 |
| -- | 2020-04-16 |
| 3.46 x 1.85 x 0.73 inches | 6.29 x 2.99 x 0.38 inches |
| 2.85 ounces | 7.02 ounces |
| -- | Smoke black |
| -- | Aluminum and Plastic |
| $ 150.00 | $ 150.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.4 inches |
| 128 x 128 pixels | 2300 x 1080 pixels |
| STN | IPS LCD |
| 82 pixels per inch | 397 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.9 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 665 SM6125 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 610 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 11.74 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 16.00 MP |
| -- | f/1.70 aperture |
| -- | 0.36 inches (1/2.8") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 5000mAh Li - Polymer Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 168 hours standby time 4 hours talk time | -- |
| 1.36 | 6.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Motorola Moto G Power is much better than the LG 410G, having a score of 76.1 against 27.2. Motorola Moto G Power is a noticeably heavier but incredibly thinner phone than LG 410G. Moto G Power counts with a very superior performance than LG 410G, because it has 8 more processing cores. Moto G Power counts with a way better display than LG 410G, because it has a much better resolution of 1080 x 2300 and a way better screen pixel density.
Motorola Moto G Power shoots way better photographs and videos than LG 410G. Moto G Power counts with a much greater storage capacity to install applications and games than LG 410G, because it has a slot for external memory cards that admits a maximum of 512 GB. Motorola Moto G Power counts with a much longer battery performance than LG 410G.
Moto G Power and the LG 410G cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.