| Global Score | |
| 27.2 | 74.8 |
| Basic Information | |
| LG | Motorola |
| -- | 2017-08-01 |
| 3.46 x 1.85 x 0.73 inches | 6.04 x 3.00 x 0.37 inches |
| 2.85 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Gold, Gray and White |
| -- | Metal |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 144.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5.5 inches |
| 128 x 128 pixels | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| STN | IPS LCD |
| 82 pixels per inch | 401 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.9 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 625 8953 chipset |
| processor | ARM Cortex-A53, 64-bit, 14 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 506 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 10.02 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/2.00 aperture |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) slow motion video |
| 0 | 9.57 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G) and HSPA |
| SIM | Nano SIM |
| 0.2 | 6.1 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 3000mAh Li - Ion Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 168 hours standby time 4 hours talk time | -- |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.2, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Motorola Moto G5S Plus has an overall score of 74.8, which is a lot better than LG 410G's global score of 27.2. The Motorola Moto G5S Plus body is noticeably heavier but noticeably thinner than LG 410G. The Moto G5S Plus counts with a much better performance than LG 410G, because it has a higher number of cores.
Motorola Moto G5S Plus features a lot better screen than LG 410G, because it has a much better 1080 x 1920 resolution and a much better quantity of pixels per display inch. Moto G5S Plus features much more memory for games and applications than LG 410G, because it has an external memory card slot that admits a maximum of 128 GB.
The Moto G5S Plus features a very superior battery life than LG 410G. The Motorola Moto G5S Plus shoots much better videos and photos than LG 410G.
Despite of being the best phone of the ones we are comparing here, the Moto G5S Plus is also the cheapest one, making it easy to pick between these devices.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.