| Global Score | |
| 27.2 | 78.2 |
| Basic Information | |
| LG | Xiaomi |
| -- | Android 10 |
| -- | 2020-11-27 |
| 3.46 x 1.85 x 0.73 inches | 6.39 x 3.04 x 0.38 inches |
| 2.85 ounces | 6.98 ounces |
| -- | Cool blue, Power black and Yellow |
| -- | Plastic and Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 150.00 | $ 149.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 6.5 inches |
| 128 x 128 pixels | 2340 x 1080 pixels |
| STN | IPS LCD |
| 82 pixels per inch | 396 pixels per inch |
| No touch screen | No touch screen |
| 4.9 | 8 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 662 SM6115 chipset |
| processor | Kryo 260, 64-bit, 11 nm (Octa-Core 2000 MHz) processor |
| -- | 4 GB RAM |
| GPU | Adreno 610 GPU |
| 5.76 | 9.09 |
| Storage | |
| -- | 64 GB internal memory |
| No SD card slot | microSDXC (up to 512 GB) external memory slot |
| 0 | 11.74 |
| Camera | |
| -- | 48.00 MP + 8.00 MP |
| -- | f/1.80 aperture |
| -- | 0.5 inches (1/2") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 10.78 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
| SIM | Nano SIM, Dual SIM |
| 0.2 | 6.7 |
| Battery Life | |
| Li-Ion Battery | 6000mAh Battery |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| 168 hours standby time 4 hours talk time | -- |
| 1.36 | 7.52 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 5.0 |
| -- | GPS |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
Xiaomi Poco M3 has a score of 78.2, which is much better than LG 410G's 27.2 global score. The Xiaomi Poco M3 construction is incredibly thinner but way heavier than LG 410G. The Xiaomi Poco M3 has a very superior performance than LG 410G, because it has more CPU cores. The Xiaomi Poco M3 has a much better looking screen than LG 410G, because it has a way better screen pixels density and a lot better resolution of 1080 x 2340px.
Xiaomi Poco M3 takes much better videos and photos than LG 410G. Xiaomi Poco M3 features a way bigger memory capacity to install applications and games or saving photos and videos than LG 410G, because it has a slot for an SD memory card that admits up to 512 GB. The Xiaomi Poco M3 has a superior battery performance than LG 410G.
Despite of being the best phone in this comparison, Xiaomi Poco M3 is also the cheapest one, which makes this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.