| Global Score | |
| 35.5 | 57.2 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 2.3, 2.2, 2.1 |
| -- | 2010-06-18 |
| 3.58 x 1.89 x 0.71 inches | 4.78 x 2.50 x 0.39 inches |
| 3.20 ounces | 4.50 ounces |
| Black | -- |
| $ 85.00 | $ 85.00 |
| Display / Screen | |
| 1.7 inches | 4 inches |
| -- | 480 x 800 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| 235 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.4 | 7.6 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 3 chipset |
| processor | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX540 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.8 | 5.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP |
| -- | 1280 x 720 (29 fps) (HD) video resolution |
| 4.51 | 6.27 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| EDGE, GPRS and GSM | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.4 | 3.3 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 1500mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 192 hours standby time 5 hours talk time | 300 hours standby time 5.8 hours talk time |
| 2.4 | 3.28 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Captivate is a lot better than LG 430G, getting a general score of 57.2 against 35.5. The Samsung Captivate is a incredibly thinner but much heavier phone than the LG 430G. The Samsung Captivate counts with a way better performance than LG 430G, because it has a graphics co-processor and more CPU cores.
Samsung Captivate has a better looking display than LG 430G, because although it has a little lower number of pixels per screen inch, it also counts with a way bigger screen. Samsung Captivate captures a lot better photographs and videos than LG 430G, because it has a camera in the back with much more megapixels.
Samsung Captivate has a much greater memory for apps and games than LG 430G, because it has 16 GB internal memory and a SD memory slot that allows up to 32 GB. The Samsung Captivate counts with a very superior battery life than LG 430G, because it has a 1500mAh battery size.
Samsung Captivate and the LG 430G cost the same, which makes it a very good choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.