| Global Score | |
| 35.5 | 58.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.0.4, 2.3.6 |
| -- | 2012-01-10 |
| 3.58 x 1.89 x 0.71 inches | 4.79 x 2.48 x 0.44 inches |
| 3.20 ounces | 4.50 ounces |
| Black | -- |
| $ 85.00 | $ 85.00 |
| Display / Screen | |
| 1.7 inches | 4 inches |
| -- | 480 x 800 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| 235 pixels per inch | 233 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.4 | 7.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S3 APQ8060 chipset |
| processor | Scorpion (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 1 GB RAM |
| GPU | Adreno 220 (266 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.28 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 1 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.8 | 2.72 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 1.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 4.51 | 6.05 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE, GPRS and GSM | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.4 | 4.6 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 1750mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 192 hours standby time 5 hours talk time | 230 hours standby time 7 hours talk time |
| 2.4 | 3.6 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 3.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S Blaze 4G has a global score of 58.7, which is way better than LG 430G's overall score of 35.5. Galaxy S Blaze 4G's body is a lot thinner but notably heavier than LG 430G. Galaxy S Blaze 4G has a much better display than LG 430G, because although it has a bit lower pixels density, it also counts with a way bigger display.
Samsung Galaxy S Blaze 4G features a very superior storage to install applications and games or saving photos and videos than LG 430G, because it has more internal storage and an external SD slot that supports a maximum of 32 GB. Samsung Galaxy S Blaze 4G features a very superior processor than LG 430G, because it has an extra graphics processing unit and a greater number of cores (and they are faster).
The Galaxy S Blaze 4G captures way better photographs and videos than LG 430G, because it has a much better 5 megapixels resolution back-facing camera. Galaxy S Blaze 4G features a much longer battery performance than LG 430G, because it has a 94% bigger battery size.
The Samsung Galaxy S Blaze 4G costs the same than LG 430G.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.