| Global Score | |
| 35.1 | 71.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2013-06-05 |
| 3.86 x 2.01 x 0.73 inches | 5.50 x 2.81 x 0.36 inches |
| 3.63 ounces | 5.33 ounces |
| -- | Blue, Gray and Orange |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 139.99 | $ 145.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | TFT |
| 128 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.6 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.91 |
| Storage | |
| 262,14 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.8 | 6.16 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 6.49 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 1 | 7 |
| Battery Life | |
| 950mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 350 hours standby time 3.3 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.48 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S4 Active is much better than LG 450, getting a global score of 71.7 against 35.1. Galaxy S4 Active is a way heavier but extremely thinner phone than the LG 450. The Galaxy S4 Active features a much greater processing power than LG 450, because it has an additional graphics processor and a larger number of cores (and faster).
The Samsung Galaxy S4 Active counts with a much more vibrant screen than LG 450, because it has a much higher 1920 x 1080 resolution, a much bigger display and a much higher screen density. The Samsung Galaxy S4 Active has a much greater memory for games and applications than LG 450, because it has more internal storage capacity and a slot for external memory cards that holds a maximum of 64 GB.
The Samsung Galaxy S4 Active counts with a way better battery duration than LG 450, because it has a 2600mAh battery capacity instead of 950mAh. The Galaxy S4 Active has a greater camera than LG 450, because it has a much more megapixels back facing camera.
The Samsung Galaxy S4 Active costs a bit more than the LG 450, but it's still a great deal, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.