| Global Score | |
| 32.1 | 71.5 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.43 x 1.85 x 0.78 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 1.98 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 100.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| 1.8 inches | 4.8 inches |
| 128 x 160 pixels | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 114 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.3 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 7.56 |
| Camera | |
| 0.30 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 3.63 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GPRS and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.2 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 147 hours standby time 3 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.24 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy S III Cricket has a global score of 71.5, which is a lot better than LG 600g's score of 32.1. The Galaxy S III Cricket design is notably heavier but much thinner than the LG 600g. The Samsung Galaxy S III Cricket counts with a very superior processing unit than LG 600g, because it has more cores and an extra graphics co-processor.
The Galaxy S III Cricket has an incredibly better looking display than LG 600g, because it has a much better 1280 x 720 pixels resolution, a way larger display and a much better pixels count per screen inch. The Galaxy S III Cricket counts with a superior storage for games and applications than LG 600g, because it has an external SD slot that holds a maximum of 64 GB.
Samsung Galaxy S III Cricket has a much better battery lifetime than LG 600g, because it has a 163% greater battery capacity. The Samsung Galaxy S III Cricket shoots way better photographs and videos than LG 600g, because it has a camera with a much higher 8 mega-pixels resolution.
The Galaxy S III Cricket costs exactly the same than LG 600g.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.