| Global Score | |
| 35.5 | 76.4 |
| Basic Information | |
| LG | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 4.00 x 2.40 x 0.50 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 3.80 ounces | 5.26 ounces |
| Black | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 150.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 3.2 inches | 5.5 inches |
| -- | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | IPS LCD |
| 125 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| Yes | Capacitive, Multi-touch |
| 5.1 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| 320 x 240 (QVGA) video resolution | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.46 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.5 | 7 |
| Battery Life | |
| -- | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 192 hours standby time 5 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 1.36 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
LG G3 is a lot better than LG 840G, with a global score of 76.4 against 35.5. The LG G3 is a incredibly heavier but a lot thinner device than LG 840G. The LG G3 features an incredibly better looking display than LG 840G, because it has a lot bigger display and a way greater pixels number per inch in the screen.
The LG G3 features an extremely better CPU than LG 840G, because it has an additional graphics co-processor and a higher number of cores. LG G3 counts with a greater camera than LG 840G, because it has a way better 3840x2160 (4K) video resolution and a way more mega pixels back facing camera. The LG G3 features much more storage capacity to install applications and games or saving photos and videos than LG 840G.
The LG G3 features a way better battery life than LG 840G.
LG G3 is a bit more expensive than LG 840G, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.