| Global Score | |
| 29.4 | 77.8 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| 4.19 x 1.77 x 0.54 inches | 5.67 x 2.91 x 0.35 inches |
| 2.35 ounces | 5.57 ounces |
| -- | Blue and Red |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 299.00 | $ 299.00 |
| Display / Screen | |
| 1.5 inches | 5.1 inches |
| 128 x 128 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 121 pixels per inch | 432 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.4 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.36 |
| Storage | |
| 32,77 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.4 | 6.72 |
| Camera | |
| -- | 16.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 0 | 9.79 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM, Dual SIM | SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 950mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 840 hours standby time 9 hours talk time | 390 hours standby time 21 hours talk time |
| 2.48 | 4.8 |
| Other Features | |
| -- | Bluetooth 4.0, EDR |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
Samsung Galaxy S5 Sport is much better than LG A190, having a 77.8 score against 29.4. The Samsung Galaxy S5 Sport construction is way thinner but extremely heavier than LG A190. The Galaxy S5 Sport features a much faster CPU than LG A190, because it has a greater number of faster cores and a graphics processing unit.
Galaxy S5 Sport features a much sharper screen than LG A190, because it has a much bigger display, much more pixels per inch of display and a way higher 1920 x 1080px resolution. The Galaxy S5 Sport features a much greater storage to install applications and games than LG A190, because it has 15,97 GB more internal memory capacity and a slot for external memory cards that holds up to 128 GB.
The Samsung Galaxy S5 Sport counts with a much better battery performance than LG A190, because it has 2800mAh of battery capacity instead of 950mAh. The Galaxy S5 Sport shoots greater photos and videos than LG A190.
The Galaxy S5 Sport and the LG A190 cost exactly the same, making it easy to pick between these phones.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.