| Global Score | |
| 36.1 | 71.5 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.97 x 2.00 x 0.55 inches | 5.39 x 2.80 x 0.34 inches |
| 3.77 ounces | 4.72 ounces |
| -- | Black, Blue, Brown and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 99.00 | $ 100.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 4.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 720 x 1280 pixels (HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 200 pixels per inch | 306 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 8.2 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960 chipset |
| processor | Krait (Dual-Core 1500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (500 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 225 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.46 |
| Storage | |
| 25,6 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.3 | 7.56 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 8.00 MP + 1.90 MP |
| -- | f/2.60 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 5.06 | 8.47 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 5.6 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2100mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 300 hours standby time 3 hours talk time | 200 hours standby time 15 hours talk time |
| 2.24 | 4 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy S III Cricket has a global score of 71.5, which is much better than LG KF600's 36.1 general score. Galaxy S III Cricket is a way heavier but incredibly thinner phone than LG KF600. Samsung Galaxy S III Cricket features a much powerful processing unit than LG KF600, because it has an extra graphics processing unit and 2 more CPU cores.
The Samsung Galaxy S III Cricket counts with a much sharper screen than LG KF600, because it has a lot higher 1280 x 720 resolution, a way higher pixel density and a much larger display. Galaxy S III Cricket shoots way better photographs and videos than LG KF600, because it has a lot better resolution back-facing camera.
The Samsung Galaxy S III Cricket has much more memory for applications, games, photos and videos than LG KF600, because it has 31,98 GB more internal memory. The Samsung Galaxy S III Cricket features a much longer battery performance than LG KF600, because it has 2100mAh of battery capacity instead of 800mAh.
Galaxy S III Cricket costs a bit more than the LG KF600, but it's still a good choice, as you can get a lot more features for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.