| Global Score | |
| 39 | 41.4 |
| Basic Information | |
| LG | Plum |
| Windows Mobile Professional 6.0 | Android 4.0 |
| -- | 0000-00-00 |
| 3.91 x 2.28 x 0.49 inches | -- |
| 3.35 ounces | -- |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 80.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| 2.8 inches | 3.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 320 x 480 pixels |
| TFT | LCD |
| 143 pixels per inch | 165 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 5.8 | 6.7 |
| Performance | |
| -- | Mediatek MT6575 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| 128 MB RAM | 256 MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX531 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| Storage | |
| -- | 524,29 MB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0 | 2.42 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 3.00 MP + 2.00 MP |
| 4.84 | 5.61 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 3.3 | 3.6 |
| Battery Life | |
| 1050mAh Li-Polymer Battery | 1350mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 400 hours standby time 4 hours talk time | 200 hours standby time 5 hours talk time |
| 2.64 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0, EDR | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
Plum Trigger has an overall score of 41.4, which is a bit better than LG KS20's global score of 39. The Plum Trigger works with Android 4.0 OS, while LG KS20 has Windows Mobile Professional 6.0 OS. Plum Trigger is a extremely lighter and a lot thinner cellphone than LG KS20. The Plum Trigger features a much greater performance than LG KS20, because it has an extra GPU, a higher amount of RAM and more CPU cores.
Plum Trigger has a brighter display than LG KS20, because it has a way better 480 x 320px resolution, a larger screen and a little bit better pixel number per inch in the display. Plum Trigger counts with a lot bigger storage capacity for apps and games than LG KS20. Plum Trigger takes much clearer photos and videos than LG KS20, because it has a much more megapixels back camera.
The Plum Trigger has longer battery life than LG KS20, because it has a 1350mAh battery size instead of 1050mAh.
Despite of being the best phone between the ones we are comparing here, Plum Trigger is also cheaper than the other phone.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.