| Global Score | |
| 36.9 | 52.1 |
| Basic Information | |
| LG | LG |
| -- | Android 4.1 |
| -- | 0000-00-00 |
| 4.05 x 1.94 x 0.59 inches | 4.44 x 2.55 x 0.47 inches |
| 3.74 ounces | 4.41 ounces |
| -- | Black and White |
| $ 75.00 | $ 75.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 3.8 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 320 x 480 pixels |
| TFT | IPS LCD |
| 200 pixels per inch | 152 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 6.3 | 6.9 |
| Performance | |
| -- | Mediatek MT6575 chipset |
| processor | ARM Cortex-A9 (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 512 MB RAM |
| GPU | PowerVR SGX531 (200 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.47 |
| Storage | |
| 102,4 MB internal memory | 4 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.6 | 3.82 |
| Camera | |
| 3.00 MP | 3.00 MP |
| -- | 640 x 480 (30 fps) (VGA) video resolution |
| 5.06 | 5.61 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| HSDPA, UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM, Dual SIM |
| 0.9 | 4.2 |
| Battery Life | |
| 950mAh Li-Ion Battery | 1700mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 300 hours standby time 4 hours talk time | 652 hours standby time 10.5 hours talk time |
| 2.48 | 3.52 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 3.0 |
| GPS | GPS |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
The LG Optimus L4 II Dual is way better than LG KS500, having a 52.1 score against 36.9. LG Optimus L4 II Dual's design is heavier but incredibly thinner than LG KS500. The LG Optimus L4 II Dual has a bit more vivid screen than LG KS500, because although it has a quite lower screen pixel density, it also counts with a lot bigger screen and a way better resolution of 480 x 320.
LG Optimus L4 II Dual counts with a way bigger memory to store more games and applications than LG KS500, because it has 4 GB internal storage. LG Optimus L4 II Dual has a much faster processing unit than LG KS500, because it has more CPU cores and a graphics processing unit. The LG Optimus L4 II Dual features a superior battery lifetime than LG KS500, because it has 1700mAh of battery capacity against 950mAh.
The LG Optimus L4 II Dual counts with a superior camera than LG KS500. They have a 3 mega-pixels resolution back-facing camera.
LG Optimus L4 II Dual and the LG KS500 cost exactly the same.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.