| Global Score | |
| 34.6 | 44.4 |
| Basic Information | |
| LG | T-Mobile |
| -- | Android 2.2 |
| -- | 2010-10-04 |
| 3.75 x 1.81 x 0.74 inches | 4.80 x 2.44 x 0.43 inches |
| 2.71 ounces | 5.00 ounces |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 69.00 | $ 70.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 3.8 inches |
| 176 x 220 pixels | 480 x 800 pixels |
| TFT | TFT |
| 157 pixels per inch | 246 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.9 | 7.4 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chipset |
| processor | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) processor |
| -- | 768 MB (333 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 205 (245 MHz) GPU |
| 5.76 | 7.56 |
| Storage | |
| 61,44 MB internal memory | -- |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 32 GB) external memory slot |
| 0.5 | 1.32 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 5.00 MP + 0.30 MP |
| -- | 1280 x 720 (HD) video resolution |
| 4.51 | 5.94 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| UMTS, EDGE and GSM | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.4 | 3.5 |
| Battery Life | |
| 900mAh Li-Ion Battery | 1400mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 280 hours standby time 3.3 hours talk time | 432 hours standby time 10 hours talk time |
| 2.4 | 3.12 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.2 | Bluetooth 2.1, EDR |
| -- | GPS |
| -- | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
| -- | FM Radio |
T-Mobile myTouch 4G has a general score of 44.4, which is a lot better than the LG KU380's general score of 34.6. The T-Mobile myTouch 4G is a way heavier but thinner device than the LG KU380. T-Mobile myTouch 4G has a way better display than LG KU380, because it has a lot higher 800 x 480 resolution and a way better amount of pixels per inch in the screen.
The T-Mobile myTouch 4G counts with a much better memory to store more games and applications than LG KU380. T-Mobile myTouch 4G features a much powerful processor than LG KU380, because it has an extra GPU and a higher number of cores (and they are faster). T-Mobile myTouch 4G has a way better battery life than LG KU380, because it has a 56 percent larger battery capacity.
T-Mobile myTouch 4G has a much better camera than LG KU380, because it has a way better resolution camera.
The T-Mobile myTouch 4G costs a little more money than the LG KU380, but you can get a much better phone for that few extra dollars.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.