| Global Score | |
| 28.3 | 76.1 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2, 4.3, 4.2.2 |
| -- | 2013-03-14 |
| 3.54 x 1.85 x 0.78 inches | 5.38 x 2.75 x 0.31 inches |
| 2.72 ounces | 4.59 ounces |
| -- | Black, Blue, Red and White |
| -- | Polycarbonate |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 130.00 | $ 130.00 |
| Display / Screen | |
| -- | 5 inches |
| 128 x 160 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 137 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 9 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0 | 6.16 |
| Camera | |
| -- | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) video resolution |
| 0 | 9.02 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7 |
| Battery Life | |
| 750mAh Li-Ion Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 170 hours standby time 3.5 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.16 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Samsung Galaxy S4 is a lot better than the LG LX160, getting a overall score of 76.1 against 28.3. The Samsung Galaxy S4 is a much heavier but noticeably thinner cellphone than LG LX160. The Samsung Galaxy S4 has a much better looking display than LG LX160, because it has a lot better pixels density and a much higher resolution of 1920 x 1080 pixels.
Galaxy S4 counts with a much more powerful processing unit than LG LX160, because it has an additional graphics processing unit and 4 more cpu cores. Samsung Galaxy S4 has a very superior memory capacity to store more games and applications than LG LX160, because it has a SD memory slot that admits a maximum of 64 GB.
The Samsung Galaxy S4 counts with a much better camera than LG LX160. The Galaxy S4 counts with a much better battery duration than LG LX160, because it has a 247 percent greater battery size.
The Samsung Galaxy S4 costs the same than LG LX160.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.