|
|
| Global Score | |
| 34.3 | 80.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4.4, 4.4, 4.3 |
| -- | 2013-09-04 |
| 3.80 x 1.94 x 0.61 inches | 5.95 x 3.12 x 0.33 inches |
| 3.14 ounces | 5.93 ounces |
| -- | Black, Pink and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 245.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.7 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | Super AMOLED |
| 128 pixels per inch | 386 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.6 | 8.8 |
| Performance | |
| -- | Samsung Exynos 5 Octa chipset |
| processor | ARM Cortex-A15 (Quad-Core 1900 MHz + Quad-Core 1300 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | ARM Mali-T628 MP6 (600 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.18 |
| Storage | |
| 16,38 MB internal memory | 64 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.3 | 9.46 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 13.00 MP + 2.00 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.51 | 9.68 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.1 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 3200mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 288 hours standby time 4 hours talk time | 490 hours standby time 20 hours talk time |
| 2.24 | 5.2 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
The Galaxy Note 3 is much better than LG Muziq, with a global score of 80.7 against 34.3. Galaxy Note 3's design is extremely thinner but way heavier than LG Muziq. The Galaxy Note 3 features a much sharper display than LG Muziq, because it has a much higher number of pixels per inch of display, a much larger screen and a lot better resolution of 1920 x 1080px.
The Galaxy Note 3 counts with a really superior hardware performance than LG Muziq, because it has an additional graphics co-processor and a higher number of cores. The Samsung Galaxy Note 3 features much more storage to store more apps and games than LG Muziq, because it has 64 GB internal memory capacity.
The Galaxy Note 3 counts with a very superior battery performance than LG Muziq, because it has a 300% greater battery size. The Samsung Galaxy Note 3 takes much clearer videos and photos than LG Muziq, because it has a much better 13 megapixels resolution back camera.
Even being the best phone of the ones we are comparing, Galaxy Note 3 is also cheap compared to the LG Muziq, which makes this phone an easy choice.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.