|
|
| Global Score | |
| 34.3 | 81.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 5.0, 4.4 |
| -- | 2014-09-03 |
| 3.80 x 1.94 x 0.61 inches | 5.96 x 3.24 x 0.33 inches |
| 3.14 ounces | 6.14 ounces |
| -- | Black and White |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 250.00 | $ 249.00 |
| Display / Screen | |
| 2.2 inches | 5.6 inches |
| 176 x 220 pixels | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | Super AMOLED |
| 128 pixels per inch | 525 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.6 | 9.6 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2700 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.54 |
| Storage | |
| 16,38 MB internal memory | 32 GB internal memory |
| microSD external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0.3 | 8.12 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 16.00 MP + 3.70 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 31.00mm focal length |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.51 | 9.9 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS, GSM and CDMA |
| -- | Micro SIM |
| 0.1 | 7.3 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 288 hours standby time 4 hours talk time | 18 hours talk time |
| 2.24 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 1.1 | Bluetooth 4.1 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy Note Edge has a global score of 81.7, which is a lot better than LG Muziq's general score of 34.3. Samsung Galaxy Note Edge's body is notably heavier but much thinner than LG Muziq. Galaxy Note Edge counts with a very superior performance than LG Muziq, because it has a graphics processor and a larger number of faster cores.
The Galaxy Note Edge has a lot better screen than LG Muziq, because it has a lot better resolution of 2560 x 1440px, a much higher pixels quantity per inch of display and a much bigger screen. Galaxy Note Edge features a much better storage for apps and games than LG Muziq, because it has 32 GB internal memory.
The Samsung Galaxy Note Edge features a way better battery performance than LG Muziq, because it has a 275 percent larger battery size. The Galaxy Note Edge counts with a greater camera than LG Muziq, because it has a much more mega-pixels back-facing camera.
Galaxy Note Edge is not only the best phones of the ones we are comparing here, but it's also cheaper than the LG Muziq.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.