| Global Score | |
| 34.8 | 76.4 |
| Basic Information | |
| LG | LG |
| -- | Android 5.0, 4.4.2 |
| -- | 2014-05-27 |
| 4.00 x 2.00 x 0.66 inches | 5.76 x 2.94 x 0.35 inches |
| 3.81 ounces | 5.26 ounces |
| -- | Black, Gold, Pink, Purple and White |
| $ 160.00 | $ 155.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.5 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 2560 pixels (Quad HD / 2K) |
| TFT | IPS LCD |
| 167 pixels per inch | 534 pixels per inch |
| -- | 450 cd/m2 brightness |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6 | 10 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 801 8974-AC chipset |
| processor | Krait 400 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 3 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 330 (450 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.45 |
| Storage | |
| -- | 32 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 8.12 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 13.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.40 aperture |
| -- | 0.33 inches (1/3.06") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| 4.73 | 9.46 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | Micro SIM |
| 0.3 | 7 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 3000mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| -- | Wireless Charging |
| 250 hours standby time 4 hours talk time | 548 hours standby time 19 hours talk time |
| 2.24 | 4.96 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | FM Radio |
The LG G3 is a lot better than the LG Neon, getting a 76.4 score against 34.8. LG G3 is a notably thinner but heavier cellphone than LG Neon. The LG G3 has a much better hardware performance than LG Neon, because it has 4 more processing cores and an additional graphics processing unit. LG G3 counts with a way better looking display than LG Neon, because it has a much better resolution of 2560 x 1440 pixels, a much greater pixels count per inch of display and a lot bigger screen.
The LG G3 counts with a much better storage capacity to store more games and applications than LG Neon. LG G3 counts with a way better camera than LG Neon, because it has a camera in the back with a much better resolution. The LG G3 features a very superior battery performance than LG Neon, because it has 3000mAh of battery capacity.
LG G3 not only is the best phones of the ones in this comparison, but it's also cheaper, making it an easy decision.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.