| Global Score | |
| 34.8 | 77.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4.2 |
| -- | 2014-06-23 |
| 4.00 x 2.00 x 0.66 inches | 5.59 x 2.85 x 0.32 inches |
| 3.81 ounces | 5.11 ounces |
| -- | Black, Blue, Gold, Red and White |
| -- | Plastic |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 160.00 | $ 165.00 |
| Display / Screen | |
| 2.4 inches | 5.2 inches |
| 240 x 320 pixels (QVGA) | 1440 x 1920 pixels |
| TFT | Super AMOLED |
| 167 pixels per inch | 424 pixels per inch |
| Resistive | Capacitive, Multi-touch |
| 6 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 805 chipset |
| processor | Krait 450 (Quad-Core 2500 MHz) processor |
| -- | 2 GB (800 MHz) RAM |
| GPU | Adreno 420 (500 MHz) GPU |
| 5.76 | 9.36 |
| Storage | |
| -- | 16 GB internal memory |
| microSD, microSDHC external memory slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 128 GB) external memory slot |
| 0 | 6.72 |
| Camera | |
| 2.00 MP | 16.00 MP + 2.10 MP |
| -- | f/2.20 aperture |
| -- | 0.38 inches (1/2.6") sensor |
| -- | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) video resolution |
| -- | 1280 x 720 (120 fps) (HD) slow motion video |
| 4.73 | 10.01 |
| Networks | |
| -- | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| EDGE and GSM | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| SIM | SIM |
| 0.3 | 6.6 |
| Battery Life | |
| 800mAh Li-Ion Battery | 2800mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 250 hours standby time 4 hours talk time | -- |
| 2.24 | 4.8 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.0 | Bluetooth 4.0 |
| -- | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Fingerprint ID Scanner |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
| FM Radio | -- |
The Galaxy S5 has a global score of 77.7, which is much better than the LG Neon's 34.8 score. The Galaxy S5 is a incredibly thinner but a lot heavier phone than the LG Neon. Galaxy S5 features an incredibly better screen than LG Neon, because it has a lot better 1920 x 1440 resolution, a really larger display and a way better pixels number per inch of screen.
The Samsung Galaxy S5 features an extremely better processor than LG Neon, because it has more cores and a GPU. The Galaxy S5 features a very superior memory capacity for applications and games than LG Neon. The Samsung Galaxy S5 counts with a greater camera than LG Neon, because it has a camera in the back with a lot higher resolution.
The Galaxy S5 features a way better battery life than LG Neon, because it has 2800mAh of battery capacity instead of 800mAh.
The Galaxy S5 costs a bit more than the LG Neon, but it's still a great choice, as you can get a lot more for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.