| Global Score | |
| 36.6 | 71.7 |
| Basic Information | |
| LG | Samsung |
| -- | Android 4.4 |
| -- | 2013-06-05 |
| 3.78 x 1.95 x 0.72 inches | 5.50 x 2.81 x 0.36 inches |
| 3.42 ounces | 5.33 ounces |
| Black | Blue, Gray and Orange |
| -- | Scratch-Resistant Glass |
| $ 140.00 | $ 145.00 |
| Display / Screen | |
| 2 inches | 5 inches |
| 176 x 220 pixels | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| TFT | TFT |
| 141 pixels per inch | 441 pixels per inch |
| No touch screen | Capacitive, Multi-touch |
| 5.7 | 9.1 |
| Performance | |
| -- | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T chipset |
| processor | Krait 300 (Quad-Core 1900 MHz) processor |
| -- | 2 GB RAM |
| GPU | Adreno 320 (400 MHz) GPU |
| 5.76 | 8.91 |
| Storage | |
| 110,59 MB internal memory | 16 GB internal memory |
| No SD card slot | microSD, microSDHC, microSDXC (up to 64 GB) external memory slot |
| 0.6 | 6.16 |
| Camera | |
| 1.30 MP | 8.00 MP + 2.00 MP |
| -- | 1920 x 1080 (Full HD) video resolution |
| 4.51 | 6.49 |
| Networks | |
| Wi-Fi | Wi-Fi |
| -- | Mobile Hotspot |
| CDMA | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
| -- | Micro SIM |
| 2.5 | 7 |
| Battery Life | |
| 1000mAh Battery | 2600mAh Li-Ion Battery |
| Removable Battery | Removable Battery |
| 702 hours standby time 7 hours talk time | 17 hours talk time |
| 2.56 | 4.56 |
| Other Features | |
| Bluetooth 2.1, EDR | Bluetooth 4.0 |
| GPS | GPS |
| -- | NFC |
| -- | Infra-red port |
| -- | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Samsung Galaxy S4 Active is much better than LG Revere 2, getting a overall score of 71.7 against 36.6. Samsung Galaxy S4 Active is a noticeably thinner but notably heavier cellphone than the LG Revere 2. The Galaxy S4 Active features a much better performing processing unit than LG Revere 2, because it has an additional graphics processor and a higher number of faster cores.
The Samsung Galaxy S4 Active has a much sharper screen than LG Revere 2, because it has a lot bigger display, a lot more pixels per screen inch and a way higher 1920 x 1080px resolution. The Galaxy S4 Active features a very superior storage capacity for applications and games than LG Revere 2, because it has 16 GB internal storage capacity and an external memory slot that admits up to 64 GB.
Galaxy S4 Active counts with a much better battery duration than LG Revere 2, because it has 2600mAh of battery capacity instead of 1000mAh. The Samsung Galaxy S4 Active takes much better videos and photos than LG Revere 2, because it has a much more mega pixels camera.
The Galaxy S4 Active costs a little more than the LG Revere 2, but you can get a much better phone for that extra money.
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.